Zinok je jedným z mnohých dôležitých minerálov, ktoré sú nevyhnutné pre správnu funkciu organizmu. V ľudskom tele sa ho nachádza okolo 2 až 3 gramov – prevažne v kostiach, ale aj v koži, nachádza sa však aj v obličkách či svaloch. Tento minerál napomáha zlepšiť imunitný systém, ale postará sa aj o zdravú pokožku, nechty a vlasy. Zinok je nevyhnutným minerálom pre podporu plodnosti.

Zinok - Akyprotein.sk

Zinok sa nachádza v mnohých orgánoch, avšak najvyššiu koncentráciu má v hormóne inzulín – práve zinok tvorí základ inzulínovej molekuly. Pri nedostatku zinku v organizme tak môže dochádzať k poruchám zraku. Ďalšími negatívnymi prejavmi pri nedostatku zinku v organizme je napríklad zvýšená únava, rôzne kožné problémy alebo môže byť narušená i plodnosť.

Účinky zinku

Zinok ako stopový prvok je veľmi dôležitý pre ľudské telo. Má veľmi veľa pozitívnych účinkov. Je veľmi účinný pre imunitný systém, okrem toho je vhodný pri hojení rán a nenahraditeľný pre rast detí. Toto však nie sú jediné účinky zinku a preto teraz spomeniem tie najdôležitejšie:

 • Pomáha udržať lepšiu imunitu – zinok je ideálnym pomocníkom na posilnenie funkcie imunitného systému
 • Zdravá pokožka, nechty i vlasy – zinok je nevyhnutný pre zdravý rast a kvalitu nechtov a vlasov. V prípade nechtov sa zinok postará o ich pevnosť, dokonca vplýva na ich farbu a podporuje rast nechtov. V prípade vlasov sa zinok postará nielen o správny rast a kvalitu , ale zníži aj výskyt či celkovú tvorbu lupín. Okrem toho sa stará aj o krásny vzhľad pokožky. Vďaka zinku je pokožka jemná a hladká. Navyše zinok je skvelým pomocníkom pri dermatitíde a psoriáze. Veľký účinok má aj pri hojení rán
 • Hormonálna rovnováha – zinok má vplyv na aktuálnu náladu človeka a pozitívny vplyv má aj na plodnosť žien i mužov
 • Napomáha udržať psychický a fyzický stav človeka – pri fyzickej námahe a športovom vyťažení je zinok veľmi dôležitým. Dôvodom je, že podporuje rast svalov a navyše má i pozitívne účinky pri regenerácií svalov a celkovej výkonnosti organizmu. Okrem toho zinok zmierňuje depresívne stavy, upokojuje nervový systém
 • Podporuje základné zmysly – reč je konkrétne o čuchu, chuti a zraku. Navyše zinok chráni bunky spomínaných zmyslov pred predčasným starnutím
 • Má antivírusový účinok – zinok dokáže zastaviť ochorenie ako aj príznaky s ním súvisiace. Napríklad je skvelým pomocníkom pri liečbe nádchy a prechladnutia.
 • Pomocníkom pri hnačke – v prípade, že máte problém s trávením alebo máte hnačku, práve zinok vám môže pomôcť
 • Pomáha zlepšiť pamäť – zinok sa postará o správne fungovanie pamäti – zlepšuje spôsob pamätania, rýchlosť a trvácnosť pamäte
 • Podporuje metabolizmus cukrov, tukov a bielkovín
 • Podporuje tvorbu kostného tkaniva
 • Pomáha udržať zdravé srdce – zinok je prirodzeným liekom pre zdravie srdca (zinok je vhodný na vysoký tlak, ale aj na cholesterol)
 • A mnoho iných

Zinok v potrave

Veľkou výhodou je, že zinok sa nachádza v mnohých potravinách. Nájsť ho môžete v potravinách živočíšneho pôvodu, ale aj v potravinách rastlinného pôvodu. Nižšie si pozrite prehľad potravín, ktoré sú bohatým zdrojom zinku:

 • Mäso – najmä červené mäso (hovädzie a bravčové), ale rovnako má zinok bohaté zastúpenia aj v kuracom mäse (ideálne sú napríklad kuracie prsia) a jahňacom
 • Vnútornosti – pečeň, srdce a mozog
 • Morské plody a živočíchy – kraby, homáre a ustrice a okrem nich je ideálne konzumovať napríklad sardinky alebo lososa
 • Zelenina – brokolica, cesnak, cvikla, kapusta, špenát alebo zelená vňať
 • Strukoviny – sója, šošovica, cícer, fazuľa (čierna alebo zelená)
 • Obilniny – pšeno, špalda, quinoa
 • Orechy a semená – arašidy, kešu, lieskové a píniové orechy a zo semien sú to napríklad tekvicové semená a chia semienka
 • Vajcia – slepačie a prepeličie
 • Mliečne výrobky –  nízkotučné mlieko, nízkotučné jogurty, kefír a syry (najmä  z kravského mlieka)
 • Huby – hliva ustricová, hríb dubový a pečiarka (lesná i poľná)
Zinok - losos

Vyššie sú uvedené potraviny, v ktorých sa nachádza zinok. Nájsť ho však môžete aj v iných druhoch potravín, napríklad v čokoláde alebo v pivovarských kvasniciach.

Okrem prirodzenej cesty príjmu zinku, čo predstavuje zinok v potrave, existuje i ďalšia možnosť, ako ho doplniť do organizmu. Ďalšou možnosťou prijatia zinku do organizmu je siahnuť po prípravku alebo po výživovom doplnku.

Z vlastných skúseností môžem odporučiť výživový doplnok Zinco od výrobcu Yamamoto. Kúpiť ho môžete cez e-shop protein.sk. Cena za jedno balenie sa pohybuje okolo šiestich eur. Výhodou tohto konkrétneho výživového doplnku je, že jedna kapsula pokryje dennú dávku zinku. Navyše balenie vám vydrží celý mesiac.

Výhody užívania zinku

Užívanie zinku má veľa výhod. Medzi ne patrí napríklad fakt, že dostatok zinku v organizme sa postará o perfektný imunitný systém. To znamená, že človek je chránený pred chorobami a rôznymi druhmi vírusmi. Okrem toho, v prípade užívania zinku je i hojenie zranení a rán oveľa rýchlejšie.

Medzi ďalšie výhody patria krásne zdravá vlasy, nechty a kosti. Pri dostatočnom príjme zinku je pokožka človeka oveľa krajšia a najmä zdravšia – zinok znižuje výskyt akné.

Veľmi dobrou otázkou je, ako je na tom zinok a chudnutie. Myslíte si, že je zinok dôležitý pri chudnutí? Keďže je mimoriadne dôležitý pri metabolizme tukov, cukrov a bielkovín, tak odpoveď je jednoznačná – zinok je skvelým a veľmi účinným pomocníkom pri chudnutí.

Riziká  nadmerného užívania zinku

Denná dávka zinku je stanovená na maximálne 200 mg za deň. V prípade vyššieho príjmu zinku môže dôjsť k nežiaducim účinkom. Medzi riziká  nadmerného užívania zinku patrí:

 • Nevoľnosť a vracanie
 • Žalúdočné bolesti
 • Pachuť kovu v ústach

V prípade spomínaných nežiaducich prejavoch odporúčam, aby ste sa poradili so svojim obvodným lekárom, ktorý bude vedieť určiť či sa jedná o predávkovanie zinkom alebo o iný zdravotný problém.

Užívanie – ako, kedy a aký typ zinku užívať

Zinok má veľký význam pre zdravie človeka. Preto je veľmi dôležité dodržať dennú dávku, respektíve jeho hladinu. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča denný príjem zinku v priemere okolo  8,5 mg.

V závislosti od veku je denná dávka zinku odporúčaná nasledovne:

 • Deti od 1. roka do 3. rokov: 3 mg denne
 • Deti od 4. rokov do 8. rokov: 5 mg denne
 • Deti od 9. rokov do 13. rokov: 8 mg denne
 • Mládež od 13. rokov do 18. rokov: 15 mg denne
 • Dospelí od 18 rokov a viac: 12 mg denne
 • Tehotné a dojčiace ženy:16 – 19 mg denne
 • Športovci: minimálne 25 mg denne

Veľmi dobrou otázkou je, aký typ zinku si vybrať. Odpoveď je celkom jednoduchá – najprirodzenejším zdrojom zinku je prijať ho vo forme stravy. Ak však máte skutočne veľmi málo zinku, teda máte jeho nedostatok, v takom prípade sa odporúča prijať ho vo forme výživového doplnku. V tomto prípade si vyberte zinok, ktorý má 100%-ne prírodné zloženie a je bez farbív, chemických prísad a konzervačných látok.

Zinok - potraviny

Čo sa týka samotného dávkovania, je dobré si prečítať príbalový leták konkrétneho doplnku výživy – teda zinku. Každý výrobca má svoje odporúčané denné dávkovanie, ktoré sa má bezpodmienečne dodržiavať. Dôležité je upozorniť, že denná dávka sa nemá v žiadnom prípade prekračovať.

Zinok by sa nemal užívať tesne pred pitím kávy, ale ani krátko po jej vypití. Tento zákaz sa neviaže len na samotnú kávu, ale i nápoje s obsahom kofeínu. Dôvodom je, že kofeín v tele znižuje vstrebávanie zinku.

Je potrebné spomenúť i skutočnosť, že zinok znižuje vstrebávanie iných minerálov, konkrétne medi a železa. Preto sa neodporúča kombinovať spomínané minerály – v podobe výživových doplnkov a treba si dať pozor aj na potraviny, ktoré obsahujú spomínané minerály. Okrem týchto dvoch minerálov nie je vhodné zinok užívať súčasne s kyselinou listovou, vápnikom, chrómom a horčíkom – odporúča sa zachovať odstup minimálne dve hodiny.

Pre športovcov sa odporúča užívať zinok v podobe chelátu – je to forma vysoko využiteľnej chelátovej väzby bisglycinátu zinočnatého, z ktorej vie telo efektívne prijať zinok. Dobrou voľbou je výživový doplnok vo forme gélových kapsúl s názvom Zinc chelate, od výrobcu GymBeam. Tento druh zinku je možné kúpiť v internetovom obchode gymbeam.sk, ktorý je overeným predajcom na slovenskom i svetovom trhu.