6 tipov ako nestratiť motiváciu do cvičenia - Akyprotein.sk

6 tipov ako nestratiť motiváciu do cvičenia – nielen pri novoročnom predsavzatí

V Novom roku si mnoho ľudí dáva rôzne predsavzatia. Nejeden z vás si dal ako predsavzatie niečo so sebou robiť. Niektorí chcú schudnúť, druhí by chceli pribrať a sú aj takí, ktorí by radi zapracovali na vyrysovaní tela.

V každom jednom prípade je človek zo začiatku nabitý energiou, no po čase sa táto energia vytráca a človek cvičiť prestane. Ako sa však dá predísť tomu, aby človek neprestal cvičiť, ale aby vytrval? Chce to mať nielen dostatočnú motiváciu, ale aj odhodlanie a nesmie chýbať ani dávka vytrvalosti.

V nasledujúcich riadkoch sa dozviete 6 tipov, ako nestratiť motiváciu do cvičenia.

1.Stanovte si rozumné a reálne ciele

Jedným z najzákladnejších pravidiel, ako nestratiť motiváciu a chuť do cvičenia je mať stanovený reálny cieľ. Dôvod je celkom jednoduchý – nereálne ciele len veľmi ťažko splníte a v mnohých prípadoch sú dokonca nesplniteľné.

Stanovenie cieľov

Vhodný príklad je cieľ, keď chcete schudnúť. Ak je vašim cieľom dať dole z váhy 20 kilogramov za mesiac, tak len veľmi ťažko splníte tento cieľ. Oveľa reálnejší i dosiahnuteľnejší je cieľ menší, teda ak si stanovíte za mesiac schudnúť 4 kilogramy z váhy. Tu platí základné pravidlo – pomaly ďalej zájdete.

2.Odfoťte svoju postavu na začiatku chudnutia a zapíšte si obvody jednotlivých častí tela

Ak ste sa rozhodli chudnúť, v takom prípade si nezabudnite vytvoriť fotografie vašej celej postavy. Ideálne bude, ak si zhotovíte fotky postavy z prednej a zadnej strany, ale aj z bočnej strany. Okrem fotografií si však nezabudnite zapísať obvody jednotlivých častí tela, ako obvod brucha, pásu, hrudníka, rúk, nôh a ďalších. Vytvorte si nejakú tabuľku, kde si budete hodnoty zapisovať každý mesiac.

Možno to teraz nepovažujete za potrebné, ale časom, ak by ste stratili motiváciu do cvičenia budete za fotografie i jednotlivé hodnoty vďační. Prečo? Pretože vďaka fotografiám a jednotlivým hodnotám obvodu častí tela budete vidieť každý mesiac progres, ktorý ste dosiahli.

Budete vedieť zhodnotiť, kde ste boli na začiatku (teda ako ste vyzerali) a uvidíte i aktuálne hodnoty, ktoré budete mať v súčasnosti. Ak uvidíte, že ste spravili pokrok (schudli ste alebo stratili centimetre na obvode častí tela), opäť vám to vráti motiváciu do cvičenia.

3.Neponáhľajte sa

Ďalším dobrým tipom, ako nestratiť chuť a motiváciu do cvičenia je neponáhľať sa. To znamená, že nikto vás nenaháňa a nestojí nad vami, aby ste zrýchlili a vzali si na seba viac záťaže, ako zvládnete.

Je úplne jedno, kde cvičíte – či doma alebo vo fitness centre. Dôležité je zvoliť radšej pomalšie tempo a postupne ho zrýchľovať. Vďaka tomu môžete vydržať cvičiť oveľa dlhšie a nestratíte hneď motiváciu (ak si naberiete na svoje plecia príliš).

Pretrénovanie

Rovnako to platí aj pri úprave stravy – nesnažte sa vyradiť všetky “zlé“ a nezdravé potraviny zo svojho jedálnička. Treba zvoliť taký jedálniček, ktorý bude udržateľný aj z dlhodobého hľadiska a nie len z toho krátkodobého.

Väčšina ľudí, ktorí sa snažia schudnúť vysadia mnoho potravín zo svojho jedálnička a veru sa im podarí schudnúť. No neskôr týchto ľudí chytí “pažravka“ a zjedia všetko, čo môžu. To znamená, že príde tzv. jojo efekt, kedy sa kilogramy vrátia naspäť a v mnohých prípadoch i viac.

Takže z toho vyplýva, že je dôležité brať do úvahy, že ak vysadíte všetko zlé, z čoho môžete pribrať, nemá to dlhodobé trvanie. Vyskladajte si taký jedálniček, ktorý budete schopný dodržať i dlhší čas. Na začiatok bude stačiť, ak zaradíte do každodennej stravy viac ovocia a zeleniny.

4. Venujte sa takej pohybovej aktivite, ktorá vás baví

Veľmi dôležité je nájsť si takú pohybovú aktivitu, ktorá vás baví a napĺňa. Je síce pravda, že drina vo fitness centre je pre stratu hmotnosti ideálna, no ak vás takéto cvičenie nebaví, skôr či neskôr cvičiť prestanete. A výsledkom môže byť nabratie oveľa vyššej hmotnosti, ako ste mali na začiatku cvičenia. A to určite nikto z vás nechce.

Práve preto je ideálne nájsť si takú pohybovú aktivitu, z ktorej budete mať radosť a bude vás baviť. Musíte sa tešiť, že sa idete hýbať či cvičiť. Niekoho baví korčuľovanie, beh, tenis, iných baví jumping či jóga a ďalších box a iné bojové cvičenia. Treba si vybrať to, čo vás bude baviť a napĺňať.

5.Nájdite si dobrého sparing partnera

Mnohým ľuďom pri boji s nadváhou pomáha dobrý sparing partner, teda človek, ktorý bude s vami cvičiť. Treba si však vybrať takého, ktorý vás donúti cvičiť, keď sa vám práve nechce. Pretože určite prídu chvíle, kedy bude pre vás niečo oveľa viac dôležitejšie či zábavnejšie ako cvičenie samotné.

Sparing partneri

Ak máte dobrého kamaráta alebo kamarátku, s ktorými radi mlsáte a porušujete rôzne pravidlá, tak v takom prípade je dosť pravdepodobné, že ich ukecáte, aby ste napríklad dnes nešli cvičiť. Tento typ sparing partnera však nemám na mysli. Treba si vybrať takého, ktorý vás nakopne a povzbudí, keď sa vám nebude chcieť cvičiť.

6. Nevzdávajte sa hneď na začiatku

Cvičenie je zo začiatku nielen fyzicky, ale aj psychicky veľmi náročné. Nejeden z vás určite pozná situácie, kedy ste začali s nadšením cvičiť a po nejakom týždni či dvoch vás toto nadšenie prešlo a vy ste prestali. Tu treba zdôrazniť, aby ste sa nevzdávali, ale vytrvali.

Nemôžete čakať, že za týždeň či dva dosiahnete extra viditeľné výsledky. Tu platí staré známe pravidlo – pomaly ďalej zájdete. Takže ak vydržíte cvičiť, tak po čase vám cvičenie prinesie želané výsledky.

Prajem vám, aby ste hlavne začali a vytrvali. Klamať vám nebudem, začiatky sú síce ťažké, ale za tie výsledky to skutočné stojí. Okrem toho chcem zdôrazniť, že pri cvičení je celkom bežné, že sa po čase akosi vytráca motivácia a odhodlanie. Ak sa však budete držať vyššie spomínaných 6 tipov, pomôžu vám nestratiť motiváciu do cvičenia.

5/5 - (1 vote)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prejsť na začiatok