WPC 80 Natural Nutrition - recenzia

RECENZIA: WPC 80 Natural Nutrition

WPC 80 je srvátkový druh proteínu, ktorý vyrába Natural Nutrition. Jedná sa o proteín, ktorý má minimálne 80%-ný podiel bielkovín v sušine. Obsah bielkovín v proteíne potvrdzuje certifikát od akreditovaného laboratória v Slovenskej republike.

Skratka na začiatku názvu proteínu, teda WPC označuje whey protein concentrate a v preklade znamená srvátkový proteínový koncentrát.

Tento proteín má bohaté zastúpenie aminokyselín, nízky podiel tuku a vysoký podiel bioaktívnych zlúčenín. Je určený na výživu pri intenzívnej svalovej námahe, takže je obzvlášť vhodný pre športovcov. Je vyrobený bez geneticky modifikovaných organizmov (GMO) a navyše jeho kvalita je potvrdená analytickým certifikátom.

Rôzne príchute proteínu WPC 80

Takmer každý výrobca ponúka okrem klasickej verzie i mnoho ochutených. Dôvodom je, že nie každému chutí klasická neochutená verzia proteínu. Na výber je zvyčajne množstvo príchutí, pretože každý fitness nadšenec obľubuje niečo iné a tak má možnosť konzumovať taký proteín, aký mu chutí.

WPC 80 Natural Nutritition - recenzia

Rovnako to je aj v prípade proteínu WPC 80. I tu je samozrejmosťou základná, čiže čistá verzia, ktorá je bez rôznych aróm, sladidiel či farbív.

Srvátkový proteín WPC 80 od Natural Nutrition má okrem tejto čistej verzie k dispozícií aj celý rad príchutí. Vybrať si môžete čokoládu (Chocolate), ale aj lahodnú čokoládu (Chocolate DeLuxe), vanilku (Vanilla), sladkú jahodu (Strawberry Sweet), maliny v čokoláde (Raspberries in Chocolate), čokoládu v kombinácií s kávou (Mocca Chocolate), maslové sušienky (Butter Cookies), karamelovú kávu (Caramel Coffee), čokoládu v kombinácií s arašidovým maslom (Chocolate Peanut Butter), pistácie (Pistachio), bielu čokoládu (ChocoMilk), horkú čokoládu so stéviou (Stevia Dark Chocolate), čokoládu s mätou (Chocolate Mint), čučoriedky s vanilkou (Blueberry Vanilla), čučoriedkový cheesecake (Blueberry Cheesecake), anglický karamelovo-banánový dezert (Banoffee) a kokos (Coconut), o ktorom je táto recenzia.

Zloženie srvátkového proteínu WPC 80, príchuť kokos

Zloženie proteínu, ktoré chcete užívať, respektíve konzumovať je obzvlášť dôležité. Tu musím upozorniť jednu dôležitú vec. To, čo je v zložení na prvých miestach, tak má najväčšie zastúpenie v celom zložení a to, čo je na konci, tak má najmenšie zastúpenie.

Proteín WPC 80 od výrobcu Natural Nutrition príchuť kokos (coconut) má nasledovné zloženie – srvátkový proteínový koncentrát WPC 80 (mliečna bielkovina), L-glycín, aróma, soľ, sladidlo (sukralóza) a sójový lecitín.

Tento srvátkový proteín má zaujímavý aminokyselinový profil. V nasledujúcej tabuľke si ho môžete pozrieť:

Aminokyselinový profilObsah v %
Alanín4,97
Arginín2,64
Asparágová kyselina10,36
Cysteín1,69
Glutámová kyselina17,65
Glycín1,80
Histidín1,80
Izoleucín5,71
Leucín10,36
Lyzín9,41
Metionín2,01
Fenylalanín3,07
Prolín6,45
Serín4,97
Treonín6,86
Tryptofán1,48
Tyrozín2,96
Valín5,81

Výživové údaje proteínu WPC 80

V nasledujúcej tabuľke sú prehľadne zobrazené všetky výživové údaje, ktoré poskytuje 100 gramov proteínu WPC 80 od výrobcu Natural Nutrition, príchuť kokos.

Výživové údaje v 100gCoconut (kokos)
Energetická hodnota1 718 kJ / 411 kcal
Bielkoviny75 g
Sacharidy7 g
z toho cukry5 g
Tuky8 g
z toho nasýtené mastné kyseliny5 g
Soľ0,87 g

Použitie a dávkovanie proteínu WPC 80

Na každej jednej etikete tohto proteínu, bez ohľadu na veľkosť balenia či príchuť, je uvedené presné použitie a dávkovanie. V tomto prípade je doporučené použitie a dávkovanie od výrobcu nasledovné:

“Používa sa ako doplnkový zdroj bielkovín najmä pre športovcov a je ho najvhodnejšie konzumovať ihneď po tréningu. Bežná jednorazová dávka predstavuje 30g. Doporučenú dávku rozmiešajte v približne 300 ml vody.“

WPC 80 od výrobcu Natural Nutrition je rýchlo stráviteľný, takže konzumácia je vhodná nielen ihneď po tréningu, ale aj pred samotným tréningom.

Príprava proteínu WPC 80

Samotná príprava proteínu WPC 80 je jednoduchá. Jednu dávku tohto proteínu rozmiešajte v troch decilitroch vody. Ja som k dispozícií mala len vzorkové balenie, 25 gramový proteín WPC 80, takže som si musela pomer vody upraviť.

Takže som si prepočítala dávku vody v pomere s mojím množstvom proteínu – namiesto 300 ml vody som použila len 250 ml vody. Vodu som dala do šejkra, vysypala som tam vzorkové balenie proteínu WPC 80 (25 g) s príchuťou kokos. Je potrebné ho rozšejkovať a máte nápoj hotový, stačí ho už len skonzumovať (vypiť).

WPC 80 Natural Nutrition - recenzia 2

Rozpustnosť a chuť proteínu WPC 80

Rozpustnosť proteínu WPC 80 od výrobcu Natural Nutrition je vynikajúca. Vo vode sa za pomoci šejkra tento proteín pekne rozpustil. Podľa mňa je o niečo sypkejší, ako bežné proteíny, ale nemá to vplyv na kvalitu.

Ako vidíte na obrázku, tak pena je  prítomná. Ale musím uznať, že tento proteín nemá veľkú penivosť, len miernu. Pri pití mi to vôbec nevadilo. Taktiež neboli prítomné ani žiadne nerozpustené hrudky z proteínu, ktoré sa v niektorých proteínových nápojoch objavujú.

Čo sa týka chuti proteínu, tak je v ňom cítiť jemnú kokosovú príchuť. Okrem toho však v tomto proteíne cítim i troška “umelín“, no nie je to až také hrozné. Mne zrejme práve kokosová príchuť nezapasovala. Neviem, čím to je, ale možno aj tým, že proteíny zvyčajne konzumujem s mliekom a v tomto prípade som sa držala odporúčania od výrobcu a namiesto mlieka som použila vodu.

Cena proteínu WPC 80

Srvátkový proteín WPC 80 od výrobcu Natural Nutrition je dostupný v dvoch baleniach. Na výber máte 1 kg balenia a 2 kg balenie. 1 kg balenie sa pohybuje v cene okolo 9,99€ – 16€.2kg balenie je možné kúpiť za 19,95 – 29,99€.  Cena je závislá od toho, kde proteín kupujete. Ja odporúčam proteín zakúpiť cez internetový obchod namaximum.sk. Aktuálnu cenu zistíte po stlačení príslušného tlačidla.

NaMaximum

Ak sa bojíte, či vám bude proteín chutiť, potom odporúčam najskôr vyskúšať vzorkové balenie a následne, ak vám chuť proteínu sadne, môžete si objednať väčšie balenie. Pri väčších baleniach si však rovno zakúpte i odmerku, pretože tá nie je súčasťou balenia.

Výhody:

Každý jeden druh proteínu má svoje silné i slabé stránky. Tento srvátkový proteín WPC 80 od výrobcu Natural Nutrition má množstvo výhod, medzi ktoré patrí:

 • Certifikát od akreditovaného laboratória v SR
 • Kvalita je potvrdená analytickým certifikátom
 • Bohaté zastúpenie aminokyselín
 • Nízky podiel tuku
 • Vysoký podiel bioaktívnych zlúčenín
 • Minimálne 80%-ný obsah bielkovín
 • Neobsahuje GMO
 • Výborné zloženie
 • Jemná chuť kokosu
 • Dobrá stráviteľnosť
 • Vynikajúca rozpustnosť v shakeri
 • Mierna penivosť
 • Skvelý pomer kvalita / cena

Nevýhody:

Tak, ako má proteín svoje výhody, rovnako má i niekoľko nevýhod. Upozorňujem, že tie sú uvádzané podľa môjho subjektívneho názoru. Medzi tieto nevýhody patrí:

 • V balení chýba odmerka
 • Cítiť pachuť “umelín“

Ako by som však tento proteín zhrnula do jednej vety? Z môjho pohľadu má tento proteín okrem výbornej rozpustnosti i miernu penivosť a cena je skutočne fantastická (aspoň v porovnaní s obdobnými proteínmi).

Vaše hodnotenie:

4.2/5 - (6 votes)

 

CHCEM KÚPIŤ

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prejsť na začiatok