Najlepšie srvátkové proteíny – TOP 5

Bielkoviny alebo inak povedané proteíny patria spolu s tukmi a sacharidmi medzi 3 základné makronutrienty, ktoré naše telo využíva ako zdroj energie. Proteíny sú mimoriadne dôležité pre ľudí, ktorí sa venujú akejkoľvek fyzickej aktivite. Obzvlášť potrebné sú však pre športovcov, ktorí sa zaoberajú kulturistikou, silovými alebo bojovými športami. Pomáhajú zregenerovať svalové tkanivá po ťažkom tréningu, a tak urýchľujú  ich ďalší rast. Inými slovami, bez dostatku proteínov veľké svaly proste nevybudujete.

Poskytnúť telu dostatok bielkovín len vo forme stravy však môže byť pre niektorých ľudí ťažký oriešok. Na doplnenie chýbajúcich bielkovín sa preto využíva proteínový prípravok, vo fitness svete často nazývaný len proteín.

Existuje veľa druhov proteínov – napríklad kazeínový, vaječný, sójový atď. Zďaleka najpopulárnejší však je srvátkový proteín.

Najlepšie srvátkové proteíny – prehľad

ProduktHodnotenieCena
1. 100% Whey Gold Standard Zistiť cenu
2. Iso Whey Zero Zistiť cenu
3. True Whey Protein Zistiť cenu
4. Impact Whey Protein Zistiť cenu
5. 100% Pure WheyZistiť cenu

1. 100% Whey Gold Standard – Optimum Nutrition

100% whey gold standard - akyprotein.sk

100% Whey Gold Standard od výrobcu Optimum Nutrition je srvátkový proteín určený na budovanie maximálneho svalstva. Tento produkt je celosvetovo najpredávanejším proteínom a 11- násobným víťazom ocenenia kategórie Proteín roka.

Jedná sa o výbornú zmes, ktorá obsahuje koncentrovaný srvátkový proteín, čistý extrakt srvátkového proteínu a peptidy srvátky. Je tiež obohatený o aminokyseliny BCAA a glutamín. Jednou dávkou tohto proteínu tak svojmu telu dodáte približne 24,3 gramov bielkovín, 5,5 g BCAA a 4,8 g glutamínu.

Okrem toho, že obsahuje vysoký podiel bielkovín (82 – 85% v závislosti od príchute) je doplnený aj o tráviace enzýmy, ktoré urýchľujú jeho vstrebateľnosť do organizmu. Jednou z látok, ktorá zabezpečuje lepšiu stráviteľnosť je laktáza. Jedná sa o enzým, ktorý štiepi mliečny cukor, a tak si tento proteín môžu dopriať aj ľudia trpiaci laktózovou intolerancoiu.

Proteín je vhodné užívať pri akejkoľvek športovej aktivite, obzvlášť však pri intenzívnom silovom tréningu. Je ideálny na doplnenie dennej dávky bielkovín a urýchlenie regenerácie po ťažkom tréningu. Výrobca odporúča užívať jednu kopcovitú odmerku rozmiešanú v 200-300 ml vody alebo mlieka 2 – 3 krát denne.

Výhody
 • vysoký obsah proteínov – až 24g v jednej dávke
 • rýchla vstrebateľnosť, ktorá je podporená pridaním tráviacich enzýmov
 • široká paleta príchutí
 • nízky podiel tukov, uhľohydrátov a iných nežiaducich zložiek
 • jedna dávka obsahuje približne 4,8g glutamínu a 5,5g BCAA
 • vhodný aj pre ľudí s laktózovou intoleranciou
Nevýhody
 • relatívne vyššia cena

DO E-SHOPU

2. Iso Whey ZeroBiotech USA

iso whey zero - akyprotein.sk

Iso Whey Zero je prémiový srvátkový izolát vyrábaný firmou BioTech USA. Tento výrobok sa vyznačuje vysokou biologickou hodnotou a extra pridanými aminokyselinami. IsoWhey sa vyrába mikrofiltráciou čerstvého kravského mlieka. Vďaka tomuto procesu sa výsledný produkt vyznačuje rýchlou a ľahkou vstrebateľnosťou.

Proteín obsahuje v jednej dávke 21 g bielkovín a len  1,3 g sacharidov a 0,5 g tukov. Zvýšený pomer bielkovín a nízky pomer sacharidov robia z tohto proteínu perfektnú voľbu pre športovcov, ktorí sa snažia o nárast čistej svalovej hmoty. Iso Whey je ochutený výlučne prírodnými sladidlami ako sú stévia a sukralóza. Neobsahuje teda žiadny podiel umelých cukrov.

Ďalším bonusom tohto proteínu je tiež vyšší podiel aminokyselín. Jedná sa najmä o aminokyseliny BCAA, L-glutamín a EAA. Pridané aminokyseliny prispievajú k rýchlejšej regenerácii svalov a znižujú ich bolesť.

Výrobca odporúča užívať 25 g prípravku (2 kopcovité polievkové lyžice) s 200 ml vody alebo mlieka. V tréningové dni užívajte 1 dávku ráno a 1 dávku ihneď po tréningu. V netréningové dni, užívajte 1 dáku ráno a 1 dávku večer.

Výhody
 • vysoký podiel bielkovín (84%)
 • nízky pomer tukov a sacharidov
 • extra pridané aminokyseliny
 • široká ponuka príchutí
 • rýchla vstrebateľnosť
Nevýhody
 • cena

DO E-SHOPU

3. True Whey Protein – GymBeam

True Whey Protein.sk - Akyprotein.sk

Proteín True Whey Protein je kvalitný srvátkový koncentrát vyrábaný firmou GymBeam. Tento proteín sa vyrába metódou Cross Filtration Method (CFM). Jedná sa o jednu z najkvalitnejších metód spracovania, ktorá zabezpečuje vysokú využiteľnosť bielkovín. CFM odstráni väčšinu sacharidov a tukov a zanechá produkt, ktorý obsahuje až 82% bielkovín.

Bonusom je aj skutočnosť, že v proteíne True Whey sa nenachádzajú žiadne zbytočné konzervačné látky, umelé ochucovadlá, farbivá a umelé aminokyseliny na navýšenie percentuálneho podielu bielkovín. Receptúru GymBeam netají, a vy tak viete presne čo obsahuje proteín, ktorý ste si zakúpili.

Okrem toho sa True Whey vyznačuje výborným aminokyselinovým profilom. Obsahuje až 8% leucínu, ktorý ma silné anabolické účinky. Má taktiež pomerne vysoké zastúpenie rozvetvených aminokyselín BCAA, ktoré sú dôležité na regeneráciu po ťažkom tréningu a napomáhajú aj posilneniu imunitného systému organizmu.

Proteín True Whey je vhodný pre všetkých športovcov, ktorí potrebujú navýšiť príjem bielkovín pri naberaní svalovej hmoty bez zbytočného tuku.  Užívajte 25 g proteínového prášku s 200 ml vody ráno a po tréningu.

Výhody
 • vysoký podiel bielkovín
 • výborný aminokyselinový profil
 • vďaka spôsobu spracovania je pre telo ľahko stráviteľný
 • bez umelých farbív, konzervantov a ochucovadiel
 • výborná cena
Nevýhody
 • žiadny výrazný nedostatok

DO E-SHOPU

4. Impact Whey ProteinMyProtein

Impact Whey Protein - Akyprotein.sk

Impact Whey Protein od firmy Myprotein je srvátkový koncentrát, ktorý je považovaný za proteín s najlepšími hodnotami bielkovín v Európe. Je vyrábaný špeciálnou technológiou mikrofiltrácie a vysušovania pri nízkom tlaku a teplotách. Vďaka tomuto postupu vzniká čistý kvalitný produkt s koncentráciou bielkovín vyše 80%.

V jednej porcii vám teda tento proteín zabezpečí približne 21 gramov bielkovín. Impact Whey Protein sa vyznačuje komplexným aminokyselinovým profilom, a teda svojmu telu dodáte všetky potrebné esenciálne aminokyseliny.  Jedna dávka obsahuje 4,5 g BCAA a viac ako 2 g leucínu.

Impact Whey proteín sa vyznačuje skvelou chuťou a je dostupný v širokej palete príchutí. Nechýbajú osvedčené klasiky ako čokoláda a vanilka, ale na svoje si prídu aj milovníci netradičných príchutí. Mentolová čokoláda, tiramisu, marcipán alebo latté. Aj takéto príchute vám MyProtein pripravil.

Tento produkt je akreditovaný certifikátom Cologne List. To znamená, že prešiel prísnymi testami kvality a bol ohodnotený ako jeden z najlepších proteínových práškov na trhu. Je ideálny pre každého, kto potrebuje zvýšiť denný príjem proteínu. Odporúča sa konzumovať 2 krát denne. Jednu dávkou užite po tréningu a druhú kedykoľvek v priebehu dňa.

Výhody
 • priaznivý pomer kvality a ceny
 • vysoký podiel bielkovín (82%)
 • nízky obsah tuku a laktózy
 • skvelý aminokyselinový profil
 • výborná chuť a široká ponuka príchutí
Nevýhody
 • obal (Po prvom otvorení sa častokrát zle zatvára. Je preto výhodnejšie ho presypať)

DO E-SHOPU

5. 100% Pure WheyBiotech USA

100% Pure Whey - Akyprotein.sk

100% Pure Whey Protein je kvalitný srvátkový proteínový nápoj, ktorý vyrába spoločnosť  Biotech USA. Proteín je bezlepkový, takže je vhodný aj pre ľudí, ktorí majú intoleranciu na lepok.

Jedná sa o vysokokvalitný proteínový nápoj s obsahom bielkovín 78%, ktorý je vyrábaný z kvalitnej srvátkovej bielkoviny. 100% Pure Whey predstavuje kombináciu srvátkového koncentrátu, izolátu a pridaných aminokyselín, najmä L-glutamínu, L-arginínu a BCAA. Proteín je dostupný vo veľkom množstve príchutí. Neobsahuje konzervačné látky a neochutená verzia neobsahuje ani žiadne umelé sladidlá a farbivá.

Proteín 100% Pure Whey je vhodný nielen pre športovcov, ale aj bežných ľudí, ktorí chcú urýchliť nárast svalov, dodať im všetky potrebné aminokyseliny, maximalizovať športový výkon, zabezpečiť dostatočný denný príjem kvalitných bielkovín a podporiť regeneráciu po vyčerpávajúcom tréningu.

100% Pure Whey je ľahko stráviteľný a jeho príprava je naozaj jednoduchá. Rozmiešajte 1 dávku (28 g = 1 zarovnaná odmerka = 2 kopcovité polievkové lyžice) prípravku s 200 – 300 ml vody. V tréningové dni užívajte minimálne 2 dávky, 1 dávku ihneď po tréningu a 1 dávku medzi hlavnými jedlami. Keď netrénujete, užívajte 1 dávku ráno a 1 dávku popoludní.

Výhody
 • 78%-ný podiel bielkovín a vysoký obsah BCAA
 • neobsahuje lepok, aspartám a konzervačné látky
 • nízky obsah tukov a sacharidov
 • extra aminokyseliny
 • perfektná rozpustnosť
 • výnimočne dobrá chuť
 • perfektná kvalita
 • k dispozícií veľké množstvo príchutí
Nevýhody
 • vyššia cena
 • vo väčšom (vyššom) balení by sa hodila odmerka s dlhšou rukoväťou

DO E-SHOPU

Čo je srvátkový proteín?

Srvátka rovnako ako kazeín pochádza z mlieka. Kravské mlieko sa z fariem transportuje do spoločností, ktoré vyrábajú syry. Pridaním zrážadla do mlieka sa oddelí tuhá časť – syr od tekutej časti – srvátky. Takáto srvátka sa následne filtruje a suší až vzniká proteínový prášok a teda srvátkový proteín. Pri kvalitnejších produktoch srvátka ešte prechádza procesom mikrofiltrácie prípadne hydrolýzou, pri ktorej sa do proteínu pridávajú tráviace enzýmy.

Ako som už spomínal, srvátkový proteín je zo všetkých druhov proteínov ten najpopulárnejší. Srvátka totiž obsahuje množstvo BCAA, čo sú aminokyseliny s rozvetveným reťazcom. Jedná sa konkrétne o leucín, izoleucín a valín. Sú to práve tieto 3 aminokyseliny, ktoré sa najviac podieľajú na raste svalov.

Srvátkový proteín - 2 odmerky

Srvátka tiež obsahuje aktívne mliečne bielkoviny. Tieto látky majú antioxidačné účinky a podporujú funkciu imunitného systému, zlepšujú regeneráciu po tréningu a rast svalovej hmoty. Okrem toho sa srvátka absorbuje rýchlejšie ako iné formy bielkovín, čo tiež zvyšuje účinok na hypertrofiu svalov.

Srvátka a srvátkové proteíny nie sú pre zdravého jedinca vôbec škodlivé. Pozor by ste si však mali dať v prípade, že trpíte laktózovou intoleranciou. Vtedy pre vás srvátkové proteíny nebudú veľmi vhodné. Taktiež buďte opatrný v prípade, ak máte problémy s pečeňou alebo obličkami. Užívanie srvátky vám môže vaše problémy ešte zhoršiť.

Srvátkový koncentrát, izolát alebo hydrolyzát?

Srvátkové proteíny sa podľa výrobného procesu delia na srvátkový proteínový koncentrát, srvátkový proteínový izolát a srvátkový proteínový hydrolyzát.

 • Srvátkový koncentrát je najpoužívanejšia a najpredávanejšia forma srvátkového proteínu. Zároveň sa však jedná aj o najmenej kvalitný typ srvátkového proteínu. Koncentrát zväčša obsahuje nižšie množstvo bielkovín a vyššie množstvo sacharidov a laktózy ako zvyšné typy srvátkového proteínu.
 • Srvátkový izolát sa vyrába mikrofiltráciou alebo iónovou výmenou. Práve vďaka tomuto spôsobu výroby obsahuje vysoké množstvo bielkovín a rozvetvených aminokyselín. Na rozdiel od koncentrátu obsahuje minimálny podiel laktózy, sacharidov a tukov.
 • Srvátkový hydrolyzát sa všeobecne považuje za najkvalitnejší srvátkový proteín. Tento typ predstavuje najrýchlejšie stráviteľný zdroj srvátkového proteínu, pretože je už vopred enzymaticky predtrávený. Kvalita takéhoto výrobku sa však odráža v jeho cene, ktorá je na pravidelné užívanie pomerne vysoká.

Rozdiely medzi jednotlivými typmi som detailnejšie rozobral v tomto článku. Preto ak sa chcete dozvedieť viac o srvátkových koncentrátoch, izolátoch a hydrolyzátoch, tak neváhajte a prečítajte si ho. Teraz sa však už poďme pozrieť na 5 najlepších srvátkových proteínov na slovenskom trhu.

Prečo práve srvátkový proteín?

Hlavným dôvodom, prečo športovci užívajú srvátkový proteín je, samozrejme, doplnenie potrebného množstva bielkovín, ktoré sú potrebné pre rast svalov a regeneráciu po tréningu. Bielkoviny je možné získavať aj z prirodzenej stravy, avšak proteínovým práškom tento príjem značne urýchlite.

Na rozdiel od zdĺhavého trávenia prirodzenej stravy sa srvátkový proteín rýchlo vstrebáva a vy tak dokážete vášmu telu dopriať potrebné živiny pomerne v krátkom čase. Okrem toho je väčšina srvátkových proteínov celkom chutná. Preto ho môžete použiť aj ako jednu z ingrediencií pri výrobe zdravých receptov.

Srvátkový proteín - šejker a odmerka

Srvátkový proteín je nápomocný aj v prípade, že sa snažíte zhodiť nejaké to kilo navyše. Bielkoviny totiž telo trávi dlhšie, a tak srvátkový proteín vyvoláva v tele pocit nasýtenia. Tým pádom nebudete mať chuť maškrtiť alebo sa prejedať.

Srvátkový proteín má aj mnohé pozitívne účinky na zdravie. Pomáha napríklad pri znižovaní krvného tlaku, ale má pozitívne účinky aj pri liečbe diabetesu typu 2. Tiež je nápomocný pri redukovaní rôznych zápalov v tele a posilnení imunitného systému. Vyhnúť by sa mu však mali ľudia s neznášanlivosťou laktózy alebo trpiaci ochoreniami obličiek či pečene.

Aký srvátkový proteín si teda vybrať?

Pri výbere srvátkového proteínu musíte brať do úvahy viacero faktorov. Jedným z nich je účel, za akým si kupujete proteín. Pokiaľ sa snažíte o pribranie svalovej hmoty, tak proteín s vyšším obsahom sacharidov nie je problém. Ak sa však nachádzate v rysovacej fáze, tak by ste mali zvoliť produkt, ktorý bude obsahovať minimum tukov a sacharidov.

Nemenej dôležitým faktorom je aj zloženie a kvalita produktu. Čím väčšie percento bielkovín proteín obsahuje, tým menší priestor zastúpia iné, menej potrebné zložky. Zbystriť pozornosť by ste mali aj v prípade, ak by proteín obsahoval priveľa vám neznámych zložiek. Takisto si dajte pozor na podozrivo nízku cenu produktu. Môže to značiť, že výrobca používa pri výrobe proteínového preparátu nekvalitné bielkoviny (nie je to však pravidlo).

Váš zdravotný stav bude takisto ovplyvňovať výber srvátkového produktu. Ak trpíte ochorením pečene, obličiek alebo laktózovou intoleranciou, tak pre vás srvátkové proteíny nebudú vhodné. V prípade, že máte iné zdravotné problémy, tak by ste užívanie proteínu mali konzultovať s vašim lekárom. Neriskujte zdravie kvôli pár gramom bielkovín naviac.

Ak sa chcete dozvedieť ešte viac o tom, ako si vybrať správny proteín, tak by som vám určite odporučil prečítať si tento starší článok, kde sa výberu proteínu venujem podrobnejšie. Pokiaľ vás však netrápia zdravotné problémy, tak neváhajte a vyberte si jeden z týchto 5 proteínov, spomínaných vyššie. Určite nespravíte krok vedľa.

5/5 - (2 votes)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prejsť na začiatok