sojový proteín - akyprotein.sk

Sójový proteín pod drobnohľadom

Nedávno som si uvedomil, že som vo svojich článkoch obchádzal ľudí, ktorí z rôznych dôvodov nekonzumujú živočíšne bielkoviny. Napísaním článku o konopnom proteíne som túto chybu odstránil, avšak rastlinných proteínov je oveľa viac. Dnes som si preto zobral na mušku sójový proteín, ktorý taktiež spadá do tejto kategórie proteínov.

Sója – kontroverzná potravina

Sója je jednou z najkontroverznejších potravín. Na stovku štúdií potvrdzujúcich jej benefity pripadá rovnaké číslo, ktoré hovorí o škodlivosti sóje. Jedným z dôvodov môže byť skutočnosť, že pri niektorých výskumoch sa nerozlišuje medzi konzumáciou fermentovanej a nefermentovanej sóje, ktorá býva často priemyselne spracovaná, prípadne geneticky modifikovaná.sójový proteín - akyprotein.sk

Tých protichodných informácií je plný internet. Posledné výskumy sa však zhodujú v tom, že v jedálnom lístku by ste mali preferovať fermentované sójový výrobky akými sú tempeh, natto a miso. Nefermentované výrobky (sójové tyčinky, “mäso”, múka, mlieko) by ste zas mali značne obmedziť alebo úplne vyradiť. Konzumácia nefermentovaných sójových výrobkov môže spôsobiť alergiu alebo iné zdravotné ťažkosti.

Pri výbere sójových produktov vám preto odporúčam poriadne sledovať ich etikety, pričom si všímajte najmä zloženie a spôsob spracovania. Vždy si však kupujte len produkty označené ako “GMO free”. Nad GMO potravinami visí veľký otáznik v oblasti negatívneho dopadu na zdravie jedinca. Kým nebudú vyvrátené všetky riziká (ak vôbec niekedy budú), odporúčam sa im oblúkom vyhnúť.

Výhody sójového proteínu

Sójový proteín obsahuje kvalitné bielkoviny rastlinného pôvodu. Aj keď sójová bielkovina nie je tak komplexná ako srvátková, obsahuje všetky najdôležitejšie esenciálne aminokyseliny, ktoré sú potrebné k budovaniu svalov.

sójový proteín - akyprotein.sk 2

Ďalšou výhodou sójového proteínu je pomerne bohatý obsah vitamínov a minerálov. Sójový proteín má bohaté zastúpenie vitamínov B a E, fosforu, zinku, draslíka a železa. Tieto vitamíny a minerály prispievajú k posilneniu imunity a zníženiu rizika infarktu. Okrem toho sójový proteín obsahuje aj vysoký podiel vlákniny.

Riziká užívania sójového proteínu

Sójový proteínový izolát pri výrobe neprechádza procesom fermentácie, ale získava sa po vylisovaní sójového oleja z pevných zvyškov sóje. Takýto sójový proteín teda obsahuje fytoestrogény. V súčasnosti sa vedú rôzne polemiky o účinkoch fytoestrogénov a ich vplyve na rakovinu a mužskú potenciu.

Fytoestrogény môžu viesť k zvýšenej hladine estrogénu. Estrogén je opak testosterónu, takže zatiaľ čo testosterón podporuje rast svalov a stratu tuku, účinky estrogénu sú presne opačné. Nadmerná suplementácia sójovým proteínom teda môže viesť až k narušeniu hormonálnej rovnováhy.

sójový proteín - akyprotein.sk 3

Okrem toho sójový proteín obsahuje veľké množstvo fytátov, ktoré majú schopnosť vytvárať nerozpustné časti zložené zo železa, zinku, vápnika a iných látok. Fytáty tiež zabraňujú vstrebávaniu niektorých minerálov do organizmu. To znamená, že sójový proteín síce obsahuje množstvo minerálov, avšak veľká časť z nich sa do organizmu proste nevstrebe.

Sójový proteín sa nevyznačuje ani dobrou chuťou ani dobrou rozpustnosťou. Väčšinu proteínových prípravkov sójového typu preto musíte premiešať dôkladnejšie ako iné proteínové výrobky.

Zhodnotenie

Úprimne musím konštatovať, že sójový proteín nie je najlepšou voľbou. Pokiaľ nie ste vegán alebo netrpíte laktózovou intoleranciou, tak vám odporúčam siahnuť po klasickom srvátkovom proteíne. Ak však chcete užívať rastlinný proteín, tak radšej siahnite po konopnom proteíne, ktorý je určite lepšou voľbou ako sójový proteín.

Ak sa aj napriek mojim odporúčaniam nedáte odradiť, a predsa chcete sójový proteín kúpiť, tak vyskúšajte Soy protein isolate, ktorý môžete nájsť v e-shope protein.sk. Ak by sa však počas užívania sójového proteínu vyskytli u vás akékoľvek zdravotné komplikácie, tak suplementáciu okamžite prerušte.

5/5 - (1 vote)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prejsť na začiatok