Konopný proteín - Akyprotein.sk

Konopný proteín

Zatiaľ som v článkoch písal prevažne o klasických proteínoch, pričom som celkom obchádzal vegetariánov, prípadne vegánov. Dnes som sa rozhodol túto chybu napraviť, a preto vám predstavím trochu netradičný proteín, a síce konopný. Nenechajte sa však zmiasť. Konopný proteín nemusí byť výhradne záležitosťou ľudí, ktorí odmietajú jesť živočíšne bielkoviny. Svoje miesto si dokáže nájsť aj v suplementačnom pláne “mäsožravcov” ako alternatíva ku klasickému srvátkovému proteínu.

Využitie konope

Pravdepodobne by ste to nepovedali, ale konope je jedna z najvšestrannejších rastlín. Vynechám teraz jej psychoaktívne účinky, pretože nie všetky druhy konope majú vysoký obsah THC. Konope sa v zásade delí na technické a psychoaktívne. Psychoaktívne má obsah účinnej látky (THC) niečo vyše 6%. Oproti tomu technické konope obsahuje menej ako 0,3% THC, takže sa z neho rozhodne “nezdymíte”.

Technické konope (napr. druh Konopa siata) sa, pri splnení určitých podmienok, môže v našej krajine pestovať od roku 2009. Najcennejšou súčasťou tejto rastliny sú konopné semená. Tie obsahujú 33% bielkovín, 12% polysacharidov a  približne 15% vlákniny. Okrem toho obsahuje množstvo minerálov ako napr. horčík, vápnik, draslík, zinok, železo a fosfor.

Konopný proteín - akyprotein.sk

Konope obsahuje veľa esenciálnych aminokyselín, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie organizmu. Podľa rôznych štúdií by ste telu zabezpečili primeraný príjem esenciálnych mastných kyselín už pri dennom príjme 15 ml oleja z konopných semien.

Účinné látky z konope však nemusíte prijímať len vo forme oleja. Z konopy sa vyrába mlieko, múka, tofu, konopné maslo, pesto alebo rôzne nápoje. Okrem potravinárskeho priemyslu má však technické konope využitie aj v stavebníctve, kozmetike či  textilnom, palivovom a automobilovom priemysle.

Výroba konopného proteínu

Výroba konopného proteínu začína lisovaním konopných semien. Výsledkom lisovania je olej a druhotným produktom sú tzv. výlisky. Tieto výlisky sa potom melú pri nízkej teplote, aby sa odstránila prebytočná vláknina. Následne sa táto substancia ešte preosieva a vzniká výsledný produkt. Vďaka takémuto postupu je veľmi dobre stráviteľný, nevyvoláva žiadne alergie a je vhodný aj pre ľudí, ktorí trpia rôznymi potravinovými intoleranciami vrátane celiakie.

Výhody konopného proteínu

Konopný proteín obsahuje všetkých 20 aminokyselín, vrátane 10 esenciálnych, ktoré si naše telo nedokáže vytvoriť. Okrem toho obsahuje takmer dokonalú rovnováhu esenciálnych mastných kyselín – omega 3 a 6, v pomere 1:3.

Na rozdiel od iných rastlinných proteínov, obsahuje konopný proteín plnohodnotné bielkoviny. Tým pádom dokáže plnohodnotne nahradiť srvátkový proteín. Toto iste ocenia všetci športovci, ktorí chcú doplniť svoju dennú potrebu bielkovín, avšak z rôznych dôvodov sa vyhýbajú živočíšnym bielkovinám.

Konopný proteín - akyprotein.sk 2

Ak sa vám niekedy stávalo, že vás zo srvátkových proteínov nadúvalo, tak v tomto prípade to nehrozí. Konzumácia proteínu z konope nespôsobuje žiadne nadúvanie. Tento typ proteínu je bohatý na vlákninu, čím pomáha k zdraviu vašich čriev. Zdravé čreva sú v súčasnosti veľmi dôležitým, no často zanedbávaným faktorov. Čím zdravšia bude vaša tráviaca sústava, tým lepšie dokáže vaše telo využiť výživné látky zo stravy. Lepšie využívanie výživných látok bude automaticky viesť k rýchlejšiemu naberaniu svalovej hmoty, prípadne rýchlejšej straty tuku.

Konope vytvára v tele zásadité prostredie, čím napomáha detoxikácií tela. Pri pravidelnom užívaní konope zlepšuje krvný obeh a vďaka obsiahnutému chlorofylu čistí krv. Je bohatým zdrojom vitamínov A, B1, B2, B3, B6, C, D, a E, antioxidantov a minerálov.

Nevýhody konopného proteínu

Pokiaľ ste navyknutý na chuť srvátkových proteínov, tak sa môže stať, že po prvom ochutnaní konopného proteínu budete trochu zaskočený. Musíte si však uvedomiť, že je to výrobok vyrobený z rastlín, takže aj jeho chuť bude trochu neobvyklá. Momentálne sa však vyrábajú aj ochutené konopné proteíny, čiže sa dá predpokladať, že na tomto aspekte výrobcovia trochu popracovali.

Konopný proteín sa musí pomerne starostlivo spracovávať, aby si udržal svoju výživovú hodnotu. To sa odráža aj na jeho cene. Preto je vo väčšine prípadov drahší ako bežné srvátkové proteíny, a určite drahší ako ostatné rastlinné proteíny.

Užívanie

Konopný proteín užívajte vždy, keď potrebujete doplniť bielkoviny po silovom tréningu alebo kedykoľvek v priebehu dňa. Na rozdiel od srvátkového proteínu, ktorý obsahuje približne 80% bielkovín, však konopný proteín obsahuje len niečo okolo 50%. Z toho dôvodu možno budete musieť namiesto jednej odmerky proteínového prášku, zaradiť 2 odmerky, aby ste doplnili chýbajúce bielkoviny.

Konopný proteín - akyprotein.sk 3

Tento proteín si môžete pridať do mlieka, vody alebo džúsu. Taktiež si ho môžete pridať do ovsenej kaši, jogurtu alebo si pripraviť proteínové palacinky. Kreativite sa medze nekladú a je len na vás, aká forma užívania vám bude najviac vyhovovať. Z konopných proteínov dostupných na slovenskom trhu ma zaujali 2 produkty. Prvým je Konopný proteín od GymBeamu (recenziu nájdete tu)a druhým je Hemp Protein od Myprotein.

Zhrnutie

Konopný proteín je taký unikát vo svete proteínov. Obsahuje najkomplexnejšie bielkoviny zo všetkých dostupných rastlinných proteínov, a preto je najlepšou voľbou pre všetkých vegánov. Rozhodne to však nie je produkt určený výhradne len pre túto cieľovú skupinu. Po konopnom proteíne siahnite aj v prípade, že máte akúkoľvek potravinovú intoleranciu a nemôžete užívať klasický proteín alebo chcete uľaviť vášmu tráveniu. Rozhodne mu však dajte šancu aj v prípade, že ste zatiaľ tvrdým zástancom srvátkového proteínu. Možno budete milo prekvapený.

5/5 - (1 vote)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prejsť na začiatok