Kokosový olej - Akyprotein.sk

Kokosový olej – jeho výhody a nevýhody

Kokosový olej je v súčasnosti veľmi ospevovaným produktom a to najmä vďaka svojim pozitívnym účinkom. Časť ľudí si nevie vynachváliť jeho pozitívne účinky, no druhí ho zatracujú. Je ideálny do kuchyne, ale rovnako všestranný je i v kozmetickom priemysle.

Ako je to však s kokosovým olejom? Je to naozaj taká super potravina ako sa píše? V tomto článku sa dozviete, aké zloženie má kokosový olej a aké sú jeho výhody a nevýhody.

Kokosový olej a jeho zloženie

Kokosový olej má v sebe množstvo zdraviu prospešných vitamínov a minerálov. Čo sa týka minerálov, nájdete v ňom draslík, sodík, kremík, zinok (pre zdravie pleti, vlasov a nechtov), horčík (pre zdravie nervovej sústavy), železo (podporuje správnu krvotvorbu) a fosfor. Z vitamínov sú to vitamín A, B1,B2, B3, C a vitamín E.

Kokosový olej a orechy

Kokosový olej sa skladá aj z kyselín, pričom zhruba 90% z nich sú nasýtené kyseliny. Sú to kyselina laurová, kaprinová, kaprylová, linolová a kyselina myristová. Tieto kyseliny sú považované za prírodné antibiotikum.

V kokosovom oleji sa nachádza aj vláknina, vďaka ktorej kokosový olej zabezpečuje peristaltiku čriev a zdravé trávenie.

Kokosový olej – účinky

Kokosový olej je všestranný produkt – používa sa vnútorne, vo forme jedla, a rovnako sa dá použiť i z vonka, teda vo forme krému či mastičky. Má množstvo pozitívnych vlastností, ktoré vplývajú na ľudský organizmus. Ktoré to sú?

Je nápomocný v boji proti infekciám

Kokosový olej sa skladá z mastných kyselín – skladá sa z kyseliny laurovej, kaprinovej, kaprylovej, linolovej a myristovej. Tieto kyseliny sú plné antioxidantov, vďaka čomu kokosový olej pôsobí ako prírodné antibiotikum. Je perfektným pomocníkom v boji proti infekciám, vírusom, kvasinkám a mikróbom. Najväčší účinok proti vírusom má kyselina laurová a proti kvasinkám je najviac účinná kyselina kaprylová.

Pomáha liečiť mnoho zdravotných problémov

Kokosový olej sa používal už v dávnej minulosti na prevenciu pred mnohými chorobami a nijako inak to nie je ani v súčasnej dobe. Kokosový olej pomáha v boji s rôznymi chorobami. Je nápomocný ako:

  • Prevencia pred srdcovo-cievnymi ochoreniami – kokosový olej je dobrým preventívnym opatrením pred srdcovo-cievnymi ochoreniami
  • Prírodná liečba Alzheimerovej choroby – podľa rôznych štúdií a výskumov je kokosový olej nápomocný pri liečbe tejto choroby (zlepšuje stav pacientov, ktorí trpia týmto druhom choroby)
  • Pomáha predísť rakovine a podporuje jej liečbu – keď budete konzumovať kokosový olej, môžete tak predísť rakovine
  • Podporuje tvorbu hormónov štítnej žľazy
  • Prevencia proti senilite

Má pozitívny vplyv na zdravie pokožky

V dnešnej dobe je kokosový olej veľmi dobre známy pre svoje hydratačné účinky. Veľkou výhodou je, že kokosový olej má dobrú vstrebateľnosť a nezanecháva na pokožke nepríjemný mastný film, ako je to v prípade niektorých krémov.

Jednou z jeho výhod je, že pomôže dôkladne hydratovať suchú pokožku. Môžete ho používať aj ako hydratačný krém na každý deň a perfektne poslúži aj na ranné či večerné čistenie pleti.

Kokosové orechy

Kokosový olej pomáha v boji pri dlhodobých problémoch s akné, napríklad aj v období tehotenstva žien. Okrem toho pomáha liečiť rôzne druhy vyrážok, kožných chorôb a ekzémov a pomáha hojiť popáleniny.

Kokosový olej môže slúžiť aj ako náhrada za balzam na pery. Nielenže zvláčni popraskané pery, ale navyše im dodá i lesk. Okrem toho, v zimnom období ich ochráni pred mrazom.

Pre pánov je kokosový olej vhodný aj ako balzam, respektíve olej po holení. Dokáže upokojiť pokožku, ktorá sa naruší alebo poškodí holením a ako bonus príjemne vonia. V tomto prípade sa jedná o čisto prírodný balzam po holení, takže sa nemusíte obávať žiadnych nezdravých prídavných zložiek.

Má pozitívny vplyv na nechty a vlasy

Kokosový olej je odpradávna v ázijských krajinách veľmi obľúbeným a to najmä pre jeho blahodárne účinky. Používa sa na ošetrenie nechtov a vlasov.

V prípade nechtov je kokosový olej ideálny ako kúra (stačí potierať kokosovým olejom) na nechty a nechtové lôžka, vďaka ktorej budú nechty oveľa viac pevnejšie a budú i rýchlejšie rásť.

Čo sa týka vlasov, tak pomáha zlepšiť poškodené a suché vlasy ako aj rozstrapkané končeky. Navyše kokosový olej dokáže odstrániť nepríjemné lupiny na pokožke hlavy.

Ďalším príjemným pozitívnym účinkom je, že kokosový olej dodá vašim vlasom lesk a pomáha zlepšiť rozčesávanie vlasov. Tu však je veľmi dôležité upozorniť, že kokosový olej by nemali používať ľudia, ktorí majú mastnejšie vlasy.

Kokosový olej ako zubná pasta

Už v staroveku sa oleje používali na čistenie zubov a inak tomu nie je ani v súčasnosti. Mnohí odborníci radia, aby ste na čistenie zubov namiesto zubnej kefky a pasty s množstvom chemických prísad používali prsty a kokosový olej. Ani sa nenazdáte a po uplynutí niekoľkých týždňov budú vaše zuby belšie (môžem potvrdiť i z vlastnej skúsenosti).

Kokosový olej a zubná kefka

Okrem čistiaceho účinku dokáže kokosový olej zamedziť tvoreniu áft v ústach a ak máte problémovejšie ďasná, tak kokosový olej je ideálnym riešením – postará sa o upokojenie vašich ďasien.

Je ideálny aj ako mlieko po opaľovaní

Kokosový olej je prospešný pre upokojenie pokožky. A to aj v prípade, ak ste strávili dlhší čas na slnku alebo ste sa opaľovali dlhé hodiny. Poslúži ako ideálna regenerácia na spálenú pokožku.

Navyše tento kokosový “zázrak“ je možné použiť aj ako dočasnú náhradu za opaľovací krém. Tu však zdôrazním, že samotný kokosový olej nemá žiadny ochranný UV filter, takže nemôžete očakávať, že vás ochráni pred škodlivým UV žiarením. Z tohto dôvodu sa neodporúča ho používať ako náhradu za krém na opaľovanie.

Je nápomocný pri chudnutí

Prečo je vhodné konzumovať kokosový olej pri chudnutí? Pretože sa trávi oveľa dlhšie ako iné tuky, vďaka čomu dodá organizmu energiu na “etapy“. Nielenže reguluje metabolizmus tukov, ale stará sa aj o optimálnu hladinu cholesterolu v organizme. Výhodou je, že sa v ľudskom tele veľmi rýchlo rozloží na glukózu, a následne sa dá účinne spáliť pri určitej pohybovej aktivite.

Kokosový olej

Kokosový olej je preto skvelým pomocníkom v boji s nadbytočnými kilogramami. Môžete ho pridať do jedálnička – ideálne je, ak namiesto nezdravých tukov a masla použijete pri príprave jedál práve kokosový tuk. Tu chcem upozorniť, že nestačí konzumovať kokosový olej a vy začnete zázračne chudnúť. Musíte zapojiť nielen vyváženú a pestrú stravu, ale dbať aj na celkový zdravý životný štýl – pravidelne sa hýbať, dbať na pravidelný spánok a konzumovať zdravé a výživné jedlo. Platí tu základné pravidlo chudnutia – znížiť príjem a zvýšiť fyzickú aktivitu.

Možné riziká

Vyššie som uviedla niekoľko výhod, ktoré prináša kokosový olej. A keďže nie je všetko zlato, čo sa bliští, tak i v prípade kokosového oleja to nie je inak. Má i niekoľko nevýhod, respektíve možných rizík, v prípade ktorých by ste ho nemali konzumovať a používať.

Nadmerné užívanie kokosového oleja môže mať negatívny dopad:

  • na kardiovaskulárny systém – obsahuje množstvo nasýtených mastných kyselín
  • môže spôsobiť črevné problémy – tie sú však zväčša krátkodobé a po čase zmiznú
  • môže spôsobiť začervenanie pokožky – pri nadmernom užívaní alebo aj natieraní
  • môže mať vplyv na zníženie účinkov niektorých druhov liekov

Ako konzumovať kokosový olej

Konzumácia kokosového oleja nie je vôbec náročná. Stačí zaradiť kokosový tuk do jedálnička postupne – napríklad piecť na ňom palacinky, pridávať do smoothie-čiek či koláčov alebo len tak si dať sem-tam jednu malú lyžičku kokosového oleja do kávy.

Ja do varenia veľmi rada používam extra panenský kokosový olej od výrobcu OstroVit, ktorý je 100%-ne prírodný produkt (nerafinovaný a nefiltrovaný), získaný lisovaním. Veľkou výhodou je, že je vhodný pre alergikov a aj vegetariánov.

Na záver chcem zdôrazniť, že kokosový olej nie je určený na každodennú konzumáciu. Opäť, ako aj pri iných potravinách platí, že všetko sa má konzumovať s mierou. Takže, ak si občas doprajete kokosový olej, môžete si zlepšiť svoje zdravie a predísť tak rôznym chorobám či infekciám.

5/5 - (1 vote)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prejsť na začiatok